Tervehdys, arvoisa vastaanottaja! Tämä on Ilmastofoorumi ry:n joulukuun 2008 uutiskirje, jossa raportoimme ilmastonmuutokseen liittyviä uutisia. Aiheenamme on tällä kertaa Compon & Sardeshmukhin tutkimus valtamerien vaikutuksesta ilmaston lämpenemiseen.

COMPO & SARDESHMUKH 2008

Uraauurtavassa tutkimuksessa Gilbert Compo ja Prashant Sardeshmukh osoittavat, että viime vuosikymmenien ilmaston lämpeneminen on tapahtunut suurelta osin valtamerien lämpenemisen seurauksena eikä kasvihuonekaasujen lisääntymisen suorana seurauksena. Tutkimuksen mukaan viimeisen puolen vuosisadan ilmakehämallinnukset kattavat valtaosan havaitusta lämpenemisestä, kun parametrina käytetään havaintoja valtamerien lämpenemisestä ilman muutoksia kasvihuonekaasujen pitoisuuksissa.

Vaikka tutkimus ei itse ota siihen kantaa, tutkijoiden mukaan valtamerien lämpenemisen mahdollisten syiden, kuten kasvihuonekaasujen, muiden ihmisperäisten syiden, auringon, vulkaanisen toiminnan sekä sisäisten monivuosikymmenisten prosessien vaikutusten, tutkiminen on aktiivisen tieteellisen tutkimuksen kohde. Tutkijoiden mukaan luonnollisen vaihtelun roolia ei kuitenkaan voida rajata pois.

Tutkijat huomauttavat lisäksi, että useat viimeaikaiset tutkimukset viittaavat merkittäviin virheisiin YK:n ilmastopaneelin IPCC:n viimeisimmässä raportissa käytetyissä valtamerien pintalämpötilojen mallinnuksissa.

Compon & Sardeshmukhin tutkimus Oceanic influences on recent continental warming (DOI 10.1007/s00382-008-0448-9) on julkaistu arvostetussa Climate Dynamics -julkaisussa. Tutkijat työskentelevät Yhdysvaltain liittovaltion sää- ja valtamerentutkimusorganisaation (NOAA) Earth System Research Laboratoryn CIRES-instituutin Climate Diagnostics Centerissä.

Linkki tutkimukseen: http://www.springerlink.com/content/au9x40l201105273

Tutkimuksen tiivistelmä

Evidence is presented that the recent worldwide land warming has occurred largely in response to a worldwide warming of the oceans rather than as a direct response to increasing greenhouse gases (GHGs) over land. Atmospheric model simulations of the last half-century with prescribed observed ocean temperature changes, but without prescribed GHG changes, account for most of the land warming. The oceanic influence has occurred through hydrodynamic-radiative teleconnections, primarily by moistening and warming the air over land and increasing the downward longwave radiation at the surface. The oceans may themselves have warmed from a combination of natural and anthropogenic influences.

Tutkimuksen johtopäätökset

In summary, our results emphasize the significant role of remote oceanic influences, rather than the direct local effect of anthropogenic radiative forcings, in the recent continental warming. They suggest that the recent oceanic warming has caused the continents to warm through a different set of mechanisms than usually identified with the global impacts of SST changes. It has increased the humidity of the atmosphere, altered the atmospheric vertical motion and associated cloud fields, and perturbed the longwave and shortwave radiative fluxes at the continental surface. While continuous global measurements of most of these changes are not available through the 1961–2006 period, some humidity observations are available and do show upward trends over the continents. These include near-surface observations (Dai 2006) as well as satellite radiance measurements sensitive to upper tropospheric moisture (Soden et al. 2005).

Although not a focus of this study, the degree to which the oceans themselves have recently warmed due to increased GHG, other anthropogenic, natural solar and volcanic forcings, or internal multi-decadal climate variations is a matter of active investigation (Stott et al. 2006; Knutson et al. 2006; Pierce et al. 2006). Reliable assessments of these contributing factors depend critically on reliable estimations of natural climate variability, either from the observational record or from coupled climate model simulations without anthropogenic forcings. Several recent studies suggest that the observed SST variability may be misrepresented in the coupled models used in preparing the IPCC’s Fourth Assessment Report, with substantial errors on interannual and decadal scales (e.g., Shukla et al. 2006; DelSole 2006; Newman 2007; Newman et al. 2008). There is a hint of an underestimation of simulated decadal SST variability even in the published IPCC Report (Hegerl et al. 2007, FAQ9.2, Fig. 1). Given these and other misrepresentations of natural oceanic variability on decadal scales (e.g., Zhang and McPhaden 2006), a role for natural causes of at least some of the recent oceanic warming should not be ruled out.

Regardless of whether or not the rapid recent oceanic warming has occurred largely from anthropogenic or natural influences, our study highlights its importance in accounting for the recent observed continental warming. Perhaps the most important conclusion to be drawn from our analysis is that the recent acceleration of global warming may not be occurring in quite the manner one might have imagined. The indirect and substantial role of the oceans in causing the recent continental warming emphasizes the need to generate reliable projections of ocean temperature changes over the next century, in order to generate more reliable projections of not just the global mean temperature and precipitation changes (Barsugli et al. 2006), but also regional climate changes.

ILMASTOFOORUMI RY

Tämän uutiskirjeen toimitti Ilmastofoorumi ry, joka on vuonna 2007 perustettu kasvava kansalaisjärjestö, jonka tarkoitus on osallistua julkiseen ilmastonmuutoskeskusteluun ja tuoda esiin sen puutteita ja virheitä. Siihen kuuluu julkisen keskustelun, ilmastopolitiikan ja ympäristön tilasta huolestuneita kansalaisia ympäri Suomea. Lisätietoja uutiskirjeen aiheista sekä yhdistyksestä saa yhdistyksen puheenjohtajalta Pasi Matilaiselta, email etunimi.sukunimi.ei.roskaa.kiitos@ilmastofoorumi.fi. Yhdistyksen Internet-sivut ovat osoitteessa http://www.ilmastofoorumi.fi/.

Facebook-kommentit

kommentti(a)

Share This