Tervehdys, arvoisa vastaanottaja! Tämä on ympäristöjärjestö GreenFree Finland ry:n huhtikuun 2008 uutiskirje, jossa raportoimme ilmastonmuutokseen liittyviä uutisia.

Aiheinamme tällä kertaa ovat NIPCC:n ilmastoraportti, Emanuel et al (2008) -pyörremyrskytutkimus, Kirkbyn (2008) kosmisten säteiden vaikutusta ilmastoon käsittelevä tutkimus ja Jouko Parantaisen artikkeli sademetsistä ja ilmastonmuutoksesta. Lisäksi GreenFreen ilmastonmuutoskyselystä annetaan tilannepäivitys ja kerrotaan yhdistyksen tulevista tilaisuuksista.

HUOM! Jos haluat jatkossa tällaisia tiedotteita suoraan sähköpostiisi, liity yhdistyksen postituslistalle täältä.

NIPCC: LUONTO, EI IHMINEN, HALLITSEE ILMASTOA

Yhdysvaltalainen Heartland-instituutti järjesti maaliskuun alussa New Yorkissa kansainvälisen ilmastonmuutoskonferenssin, johon osallistui tiedemiehiä ympäri maailmaa. Myös ent. varapresidentti Al Gore oli kutsuttu puhujaksi, mutta hän kieltäytyi [1]. Konferenssi julkaisi päättäjille suunnatun raportin otsikolla Nature, Not Human Activity, Rules the Climate, joka on luettavissa instituutin sivujen kautta [2].

[1] Joseph L. Bast. Opening Remarks, The 2008 International Conference on Climate Change, 2.3.2008. http://www.heartland.org/NewYork08/newyork08.cfm

[2] S. Fred Singer, ed., Nature, Not Human Activity, Rules the Climate: Summary for Policymakers of the Report of the Nongovernmental International Panel on Climate Change, Chicago, IL: The Heartland Institute, 2008. http://www.heartland.org/PublicationIssue.cfm?pblId=3&pisId=1081

EMANUEL ET AL 2008

Aiemmin ilmaston lämpenemisen voimakkaaseen hurrikaanien lisääntymiseen ja voimistumiseen yhdistänyt johtava hurrikaanitutkija Kerry Emanuel on uuden tutkimuksensa valossa muuttamassa kantaansa. Uusi tutkimus osoittaa, että vaikka maailma lämpenisi huomattavasti (toim. huom. josta sinänsä tutkimus ei tee ennusteita, vain oletuksia), niin hurrikaanien määrä ja voimakkuus eivät todennäköisesti lisääntyisi merkittävästi. [3][4]

[3] Berger, Eric. Hurricane expert reconsiders global warming’s impact. Houston Chronicle, 12.4.2008. http://www.chron.com/disp/story.mpl/tech/news/5693436.html

[4] Emanuel, K., Sundarajan, R. & Williams, J. 2008. Hurricanes and global warming: Results from downscaling IPCC AR4 simulations. Bull. Amer. Meteor. Soc., 89, pp. 347-367. ftp://texmex.mit.edu/pub/emanuel/PAPERS/Emanuel_etal_2008.pdf

KIRKBY 2008

Jasper Kirkby Euroopan hiukkasfysiikan tutkimuskeskuksesta (CERN) valottaa tuoreessa paperissaan kosmisen säteilyn ja aerosolien vaikutusta ilmastonmuutokseen. Auringon aktiivisuuden säätelemä maapallolle pääsevä kosminen säteily saattaa olla erittäin merkittävä tekijä maailmanlaajuisessa ilmastonmuutoksessa. Aihe vaatii kuitenkin varmistuakseen kokeellista tutkimusta, johon päästäänkin lähivuosina, kun CERN:in CLOUD-tutkimuslaitoksen prototyyppilaitteisto valmistuu vuoden 2009 alussa ja lopullinen laitteisto saadaan käyttöön vuonna 2011. [5]

[5] Kirkby, J. 2008. Cosmic Rays and Climate. Surveys in Geophysics, 28, pp. 333-375, doi: 10.1007/s10712-008-9030-6 (2007). http://arxiv.org/PS_cache/arxiv/pdf/0804/0804.1938v1.pdf

PARANTAINEN: TUULETUSTA ILMASTOKESKUSTELUUN

Jouko Parantainen on tutkiva journalisti, joka kirjoittaa Tieteessä Tapahtuu -lehdessä mahdollisuudesta, että trooppisten sademetsien merkittävä hupeneminen, 1950-luvun 13 miljoonasta neliökilometristä nykyiselle 6-8 Mkm2:n tasolle, voisi olla yksi oleellinen tekijä ilmaston lämpenemisessä. Sademetsät tuottavat valtavia määriä luonnollisia aerosoleja, jotka toimivat tiivistymisytiminä ilman kosteudelle ja ovat siten pilvien keskeisiä rakennusaineita. Pilvien, ja erityisesti ukkospilvien väheneminen vähentää tropiikin lämmön konvektiota ja lämmittää siten ilmastoa. [6]

Jos sademetsien tuhoaminen on merkittävä tekijä ilmaston lämpenemisen suhteen, syyllinen on tietenkin ihminen, mutta ei aivan siten kuin yleisesti luullaan. Hiilidioksidin lisääminen ei nimittäin vähennä sademetsiä vaan jopa lisää niiden kasvua.

[6] Parantainen, J. 2007. Tuuletusta ilmastokeskusteluun: konvektio ja sademetsien hupenevat ukkospilvet. Tieteessä tapahtuu, vol. 25, no. 6. (2007) http://ojs.tsv.fi/index.php/tt/article/download/290/257 (pdf)

GREENFREEN ILMASTOKYSELY

GreenFree Finland ry toteutti maaliskuun 14.-31. päivinä ilmastokyselyn, jossa tutkittiin kansalaisten ja kansanedustajien tietoja ja tiedonsaantia ilmastonmuutoksesta. Internetissä toteutettuun kyselyyn saatiin lähes tuhat vastausta kansalaisilta ja 33 vastausta kansanedustajilta. Vastausten suuren määrän ja kahden vastaussarjan ristiinanalysoinnin vuoksi kyselyn tulokset julkaistaan vasta toukokuun alussa. Kyselyä koskevat tiedustelut voi osoittaa yhdistyksen puheenjohtajalle Pasi Matilaiselle, yhteystiedot tämän viestin lopussa.

GREENFREEN VUOSIKOKOUS & ESITELMÄTILAISUUS

GreenFree Finland ry:n sääntömääräinen vuosikokous järjestetään 17.5.2008 klo 10-12 Helsingin yliopiston päärakennuksen salissa Auditorium XIII. Tämän jälkeen klo 12-14 yhdistys järjestää samassa tilassa ilmastonmuutosaiheisen yleisölle avoimen esitelmätilaisuuden. Esitelmätilaisuuden tarkemmasta ohjelmasta tiedotetaan myöhemmin erikseen. Molempiin tilaisuuksiin on vapaa pääsy, joskin mahdollisuuksien mukaan etukäteisilmoittautumisia toivotaan. Yhteydenotot aiheesta yhdistyksen puheenjohtajalle.

GREENFREE FINLAND RY

Tämän uutiskirjeen toimitti ympäristöjärjestö GreenFree Finland ry. Lisätietoja uutiskirjeen aiheista sekä yhdistyksestä saa yhdistyksen puheenjohtajalta Pasi Matilaiselta, email etunimi.sukunimi.ei.roskapostia@greenfree.fi. Yhdistyksen Internet-sivut ovat osoitteessa http://www.greenfree.fi/.

Facebook-kommentit

kommentti(a)

Share This