Tervehdys, arvoisa vastaanottaja! Tämä on ympäristöjärjestö GreenFree Finland ry:n helmikuun 2008 uutiskirje, jossa raportoimme ilmastonmuutokseen liittyviä uutisia. Aiheinamme tällä kertaa ovat tammikuun 2008 lämpötila- ja lumipeitetilastot ja kotimainen ilmastokeskustelu. Kustakin aiheesta on lyhyt johdanto ja www-linkki lisätietoihin.

HUOM! Jos haluat jatkossa tällaisia tiedotteita suoraan sähköpostiisi, liity yhdistyksen postituslistalle täältä.

TAMMIKUU 2008

Vaikka Suomen tammikuu ei näyttänyt kovinkaan talviselta, maailmanlaajuisesti rikottiin ennätyksiä. Tämän vuoden tammikuu oli globaalisti toiseksi kylmin tammikuu viiteentoista vuoteen ja kylmin vuoden 2000 jälkeen. [1] Vuoden 2007 tammikuuhun verrattuna planeetta oli 0,63 Celcius-astetta viileämpi, mikä on merkittävää ottaen huomioon, että ilmastonlämpenemisen nopeus on ollut 0,17°C vuosikymmenessä. Myös Yhdysvaltain NOAA:n mukaan mennyt tammikuu oli 1900-luvun keskiarvoa kylmempi. [2] NASA:n GISS-instituutin mukaan keskimääräiset pintalämpötilat maalla ja merellä putosivat 0,75°C viimeisen kahdentoista kuukauden aikana, mikä on likimain sama luku kuin koko 1900-luvun keskimääräinen lämpeneminen, osoittaen hyvin vuosittaisten vaihteluiden suuruuden. [3]

Lämpötilaennätysten lisäksi myös lunta on maailmalla runsaasti. Itse asiassa tammikuussa 2008 lumi peitti eniten pinta-alaa pohjoisella pallonpuoliskolla 42 vuoteen. Ainoastaan helmikuussa 1978 lunta on ollut niukasti enemmän. [4]

[1] http://wattsupwiththat.wordpress.com/2008/02/04/rss-satellite-data-for-jan08-2nd-coldest-january-for-the-planet-in-15-years/

[2] http://www.ncdc.noaa.gov/oa/climate/research/cag3/na.html

[3] http://wattsupwiththat.wordpress.com/2008/02/11/giss-land-ocean-index-dives-in-jan08-matches-trends-for-uah-and-rss-satellite-data/

[4] http://wattsupwiththat.wordpress.com/2008/02/09/jan08-northern-hemisphere-snow-cover-largest-since-1966/

(Huom. Viitteet 1, 3 ja 4 ovat amerikkalaisen meteorologin Anthony Wattsin blogista, jossa hän on käsitellyt tilastoja laajemmin kuvaajien kera. Blogista löytyy linkit alkuperäisiin lähdeaineistoihin.)

KOTIMAINEN KESKUSTELU

Viime aikoina useiden sanomalehtien mielipidepalstoilla on nähty ansiokkaita mielipidekirjoituksia, jotka suhtautuvat skeptisesti ihmisen osuuteen ilmastonlämpenemisessä. Tämä osoittaa mielestämme kansalaisten lisääntynyttä valveutuneisuutta ja terveen kriittistä ajattelua ympäristöasioiden suhteen. Erityisesti haluaisimme nostaa esille Boris Winterhalterin kattavan keskustelupuheenvuoron, joka julkaistiin Skeptikko-lehden numerossa 4/2007. [5] Kirjoituksessaan Winterhalter käsittelee muun muassa ilmastonmuutoskeskustelun politisoitumista ja varsinaisen tieteen jäämistä syrjään sekä ilmastonmuutostutkimuksen taustoja ja tulevaisuuden näkymiä.

[5] http://www.kolumbus.fi/boris.winterhalter/Suomeksi/Skeptikko04_2007.pdf

GREENFREE FINLAND RY

Tämän uutiskirjeen toimitti ympäristöjärjestö GreenFree Finland ry. Lisätietoja uutiskirjeen aiheista sekä yhdistyksestä saa yhdistyksen puheenjohtajalta Pasi Matilaiselta, email etunimi.sukunimi.ei.roskapostille@greenfree.fi. Yhdistyksen Internet-sivut ovat osoitteessa http://www.greenfree.fi/.

Facebook-kommentit

kommentti(a)

Share This